Udostępniamy kalkulator wagi książki i innych publikacji

Kalkulator wagi książki - info

Kalkulator oblicza przybliżoną wagę książki.

Nie da się dokładnie wyliczyć wagi farby, czy kleju jaka jest zawarta w książkach, czy publikacjach. Waga farby zawartej w książce uzależniona jest od ilości użytych kolorów podczas druku, stopnia krycia w procesie druku, a nawet rodzaju farby użytej do druku – np. farby metaliczne mają zdecydowanie większy ciężar właściwy.

Jeżeli chodzi o wagę kleju jaka przypada na książkę przy oprawie miękkiej to można to wyliczyć jedynie w przybliżeniu. Oczywiście w nakładzie nie powinno być dużych różnic ale przy następnej produkcji wystarczy zmienić głębokość frezowania i wynik będzie zupełnie inny.

Jedną z opcji wyboru rodzaju oprawy jest Oprawa twarda. Przy tej oprawie uwzględniłem tekturę o grubości 2 mm jako najczęściej używaną. Przy wyborze oprawy twardej jako rodzaju oprawy, gramaturę surowca okładki proszę wybrać taką jaka jest gramatura oklejki.

Tworząc ten kalkulator zadałem sobie trochę trudu i przeliczyłem i przeważyłem kilkadziesiąt książek o różnym rodzaju druku, oprawy itp. Ponadto porównałem wagi gotowej książki do wagi niezadrukowanego bloku i surowca na okładkę (oczywiście w formatach netto) – też kilkadziesiąt . Na tej podstawie wyznaczyłem uśredniony „współczynnik przyrostu wagi” (tak go nazwałem). Kalkulator w swoich obliczeniach uwzględnia powyższy współczynnik.

Stwierdziłem, że kalkulator podaje wynik a odchyleniem ok 3 – 4%, dla bezpieczeństwa lepiej jednak założyć, że odchylenie może wynieść 5% szczególnie przy publikacjach o dużej objętości.

Kalkulator nie uwzględnia wagi opakowania podczas robienia paczek zbiorczych.