Konfiguracja przeglądarek www do przesyłania plików do drukarni

Drukowany asortyment

Przedstawiamy sposoby przesyłania plików do drukarni za pomocą przeglądarki internetowej. Podajemy przykłady w jaki sposób konfigurować najpopularniejsze przeglądarki.

Internet Explorer – system operacyjny Windows

Na początku pokażemy jak przesłać pliki na serwer FTP Drukarni Matrix za pomocą przeglądarki Internet Explorer, a właściwie przy pomocy Explorera. Explorera możemy wywołać przez przeglądarkę lub naciskając kombinację klawiszy Windows+E i wtedy znajdziemy się od razu przy zdjęciu trzecim licząc w kolejności.

Otwieramy przeglądarkę IE i w pasku adresu wpisujemy ftp://drukarnia-matrix.pl/

alt otwórz witrynę ftp

nie możemy użyć połączenia szyfrowanego ponieważ przeglądarka nie obsługuje protokołu ftps – dlatego nie polecamy tego rozwiązania.

W kolejnym kroku wybieramy Strona –> Otwórz lokację FTP w Eksploratorze Windows.

alt katalog główny ftp

Ukaże nam się okno Explorera w którym w Menu wybieramy Plik –> Zaloguj jako.

alt ftp3

W oknie logowania wpisujemy otrzymane e-mailem Login i Hasło

alt logowanie

Gotowe ukaże nam się okno z naszym kontem ftp a w polu Użytkownik będzie widoczna nazwa naszego konta czyli Login

alt po logowaniu do konta

Wgrywanie plików na konto FTP odbywa się tak jak Windowsach „przyciągnij i upuść” albo „kopiuj i wklej”. Do tej operacji musimy oczywiście mieć otworzone drugie okno Eksplorera.

 

Mozilla Firefox – obsługiwane systemy operacyjne Windows, Mac OS X, Linux

Aby można było wykorzystywać przeglądarkę MozillaFirefox do przesyłania plików na serwer FTP potrzebny jest dodatek FireFTP do pobrania ze strony: http://fireftp.net/ albo z naszego serwera. Można pobrać plik instalacyjny Pobierz , lub plik spakowany zip Pobierz

Instalacja dodatku jest niezwykle prosta, jeżeli zdecydujemy się na pobranie dodatku ze strony http://fireftp.net/ to instalacja przebiegnie automatycznie. Jeżeli pobraliśmy plik ze strony drukarnia-matrix.pl to instalację musimy przeprowadzić ręcznie metodą „złap i upuść”, a więc łapiemy pobrany plik fireftp-2.0.17-sm+fx.xpi i upuszczamy go w oknie przeglądarki Firefox i dalej instalacja dokona się automatycznie.

W przeglądarce Firefox przechodzimy do Narzędzia –> FireFTP, choć u mnie jest to Narzędzia –> Dla twórców witryn –> FireFTP i klikamy na FireFTP.

alt dla twórców witryn

Pokaże nam się okno jak poniżej w którym po lewej stronie wyświetlają się nam zasoby komputera, a po prawej stronie zasoby FTP. Najpierw klikamy w Narzędzia –> Ustawienia

alt zasoby ftp

W nowo otwartym oknie ustawień przechodzimy do zakładki Interfejs i zaznaczamy Integruj odnośnik FTP w Firefoksie z FireFTP oraz sprawdzamy czy Użyj trybu pasywnego dla tych połączeń jest zaznaczone – jeżeli nie jest to zaznaczamy. Teraz przechodzimy do zakładki Pobieranie/Wysyłanie i w sekcji W czasie transferu plików użyj: zaznaczamy trybu automatycznego. Zatwierdzamy przyciskiem OK.

alt zakładki Interfejs

Następnym krokiem jest utworzenie nowego konta klikamy na Utwórz konto

alt utworzenie nowego konta

i pokaże się nam okno Menadżera kont. W zakładce Ogólne w polu Nazwa konta wpisujemy własną nazwę dla konta np.: Drukarnia matrix, w polu serwer wpisujemy ftp://drukarnia-matrix.pl, i następnie w polu Login i Hasło wpisujemy dane otrzymane e-mailem, przechodzimy do zakładki Połączenie i upewniamy się że w sekcji Typ połączenia zaznaczony jest Tryb pasywny. Zatwierdzamy przyciskiem OK.

alt kompensacja wypychania składek do druku

Pokaże nam się połączenie i w prawym oknie będziemy mieć nasz katalog FTP a w lewym zasoby komputera. otrzymane e-mailem, przechodzimy do zakładki Połączenie i upewniamy się że w sekcji Typ połączenia zaznaczony jest Tryb pasywny. Zatwierdzamy przyciskiem OK.

alt kompensacja wypychania składek

Zaznaczamy w lewym oknie plik który chcemy przesłać na serwer FTP, klikamy na zieloną strzałkę i po chwili w prawym oknie pojawi się przesłany plik.