alt dbałość o środowisko

Ekologia – Drukarnia MATRIX dba o środowisko

W naszej drukarni nie jest nam obce dobro przyszłych pokoleń, a ponieważ cenimy sobie bezpośredni kontakt z przyrodą i dlatego jesteśmy wrażliwi na ochronę naszego środowiska. Ponadto mamy świadomość, że środowisko jest jednym z największych dóbr ludzkości i w związku z tym jego ochrona jest jednym z priorytetów w naszej drukarni. Drukowanie w naszej drukarni produktów poligraficznych w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego nie powoduje wzrostu ich ceny! Jeżeli zależy Ci na ochronie naszego środowiska – drukuj w drukarni MATRIX.

Nasze Drukarnie z Warszawy i Piaseczna chronią środowisko każdego dnia

Drukarnia MATRIX chroni środowisko bo należymy do tego Świata

Drukowany u nas asortyment

Nigdy wcześniej temat ochrony środowiska nie była tak ważna zarówno dla nas jak i przyszłych pokoleń ja w obecnych czasach. Codziennie słyszymy: „degradacja środowiska”, „CO2”, „efekt cieplarniany”, „zmiany klimatu”. Zarówno kierownictwo drukarni MATRIX jak i jej załoga przejawiają proekologiczne nastawienie. Uświadamiamy pracowników, że dbałość o środowisko zaczyna się już na poszczególnych stanowiskach pracy. Załoga nasza świetnie to rozumie i wiele osób zrezygnowało z samochodów jako środka transportu w drodze do pracy. Osoby te wybrały rowery, lub komunikację miejska. Pracownicy, którzy do dojazdów wykorzystują samochody (z uwagi np. na trudności z dojazdem środkami komunikacji publicznej) po drodze zabierają kolegów i w konsekwencji jednym autem jedzie 4 – 5 osób. Takie działania przyczyniają się do ograniczenia emisji CO2.

Dlatego codziennie w pracy naszej drukarni od samego początku naszej działalności podejmujemy działania, które chronią nasze środowisko. Nadrzędnym naszym celem jest stosowanie surowców i materiałów pochodzących z recyklingu. Ponadto w naszej drukarni przykładamy bardzo dużą wagę do sposobu w jaki surowce (papiery, kartony), a także materiały (farby) zostały wyprodukowane. Wybieramy dostawców, którzy stosują tak jak my politykę proekologiczną i przywiązują wagę do ochrony środowiska na etapie produkcji poprzez ograniczanie emisji CO2, oszczędności wody itd. Dlatego w naszej drukarni używamy surowców i materiałów renomowanych producentów, którzy posiadają odpowiednie certyfikaty z zakresu ochrony środowiska.

Oto działania podejmowane w naszej drukarni w celu ochrony środowiska

W naszej drukarni staramy się zaproponować naszym Klientom druk ich prac na papierach i kartonach powtórnie przetworzonych, a więc pochodzących z recyklingu. Niestety nie zawsze jest to możliwe np. z uwagi na stopień bieli papieru z recyklingu, który wynosi 70 %. Wówczas stosujemy papiery i kartony posiadające certyfikat FSC lub PEFC. Dzięki stosowaniu papierów z certyfikatem FSC / PEFC mamy pewność, że drewno przeznaczone do produkcji papieru pochodzi wyłącznie z lasów w których gospodarka leśna prowadzona jest w sposób zrównoważony, a więc nie naraża przyszłych pokoleń na życie w środowisku „wylasowionym”.

W procesie druku offsetowego używamy wyłącznie farb, które nie zawierają w swoim składzie trujących związków metali ciężkich jak ołowiu, rtęci kadmu, chromu, itp. Farby jakich używamy do druku pochodzą od czołowego europejskiego producenta i są wykonane z surowców odnawialnych jakimi są oleje roślinne, ponadto posiadają oznaczenie MOF – Mineral Oil Free (nie zawiera olejów mineralnych). Farby te są biodegradowalne, a więc bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Technolodzy w naszej drukarni tak planują produkcje, aby podczas realizacji zleceń Klientów powstawało jak najmniej odpadów. Ponadto wstępny rozruch maszyny (tak zwany rozjazd) wykonywany jest na papierach i kartonach pochodzących z makulatury. Makulatura zwana przez nas rozjazdową używana jest do tego celu wielokrotnie.

Dzięki wysokiej świadomości naszej załogi w naszej drukarni segregujemy odpady już na poszczególnych stanowiskach pracy. Posegregowane odpady przekazujemy następnie wyspecjalizowanym firmą z którymi mamy podpisane stosowne umowy. Firmy te poddają odpady procesowi recyklingu lub procesowi utylizacji.

Zlewki po myciu maszyn offsetowych, oraz zużyte czyściwo nie są mieszane z odpadami organicznymi, a są gromadzone w osobnych pojemnikach i następnie przekazywane certyfikowanym firmą celem do utylizacji.

W procesie druku offsetowego używa się wiele preparatów chemicznych. Preparaty te są źródłem emisji LZO czyli  Lotne Związki Organiczne, które mają negatywny wpływ na człowieka jak i na środowisko naturalne, a szczególnie na warstwę ozonową. Dlatego w naszej drukarni nie szczędzimy wysiłków, aby monitorować i obniżać na bieżąco emisje LZO. Obniżanie emisji LZO prowadzimy poprzez stosowanie preparatów o możliwie wysokiej temperaturze zapłonu – im wyższa temperatura zapłonu tym niższa emisja LZO. Obniżyliśmy zawartość alkoholu izopropylowego (IPA) w roztworze zwilżającym z 10 – 12 % do 3 – 4 %. Obecnie prowadzimy prace nad całkowitym wyeliminowaniem alkoholu izopropylowego z procesu druku.

Ciepło wydzielane z silników maszyn i kompresorów wykorzystujemy w okresie zimowym do ogrzewania pomieszczeń produkcyjnych. Dzięki takiemu działaniu energia jest wykorzystywana w dwojaki sposób, co w konsekwencji przyczynia się obniżenia emisji CO2 do atmosfery.